Zamanın günden güne geçtiği ve teknolojinin bizi sürekli şaşırttığı bu dönemlerde ondan uzak kalmak çok zor. Özellikle işleri bununla ilgili olanlar için elektriğin kesilmesi o anın durması anlamına gelir. Peki bunun kolay bir yolu var. UPS Kesintisiz Güç Kaynağı nedir diyorsanız;

Şebeke sistemleri üzerinden enerji sağlayarak herhangi bir elektrik sistemi ve elektronik cihazın enerji akışını sağlamaya çalışan araçtır. Şebeke üzerinde meydana gelebilecek olan tolerans dışı düşük ya da yüksek enerji akışında düzenleme yapar. Düzenleme yaparak kesilmesini önler ve cihazların durumdan etkilenmemesini sağlar. Elektronik cihazların, ani elektrik kesintilerinde zarar görememesini sağlamak için kesintisiz güç kaynakları çoklukla tercih edilir. Özellikle hassas cihazlar için kullanılması gerekir.

UPS Güç Kaynakları Çeşitler Nelerdir?

Line-Interactive UPS, Online UPS, Off-Line UPS olarak üç şeklildedir.

Line-Interactive UPS; şebeke üzerinden gelen elektrik varsa şebekeyi ayarlayarak yüke vermektedir. Şebeke kesildiği anda kesintisiz güç kaynağı moduna geçerek, kısa süreli besleme yapan bir modeldir.

Online UPS; elektriğe uygun olan değerler üzerindeyse elektriği doğrudan şebekeye bağlamaktadır. Fakat değerlerde farklılık olduğu sırada kesintisiz güç kaynağından beslenerek çalışan bir UPS modelidir.

Off-Line UPS; şebeke elektriği üzerinden daima kesintisiz güç kaynağı alarak, şebeke gerilimi var ise akülerini şarj ederek kullanım imkanı sunan bir çeşididir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayar ya da bilgisayar sistemlerinde tercih edilmektedir. Çevresel birimler gibi elektronik cihazların ve sistemlerin bulunduğu alanlarda, kesintisiz güç kaynakları sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlamaktadır. Ani kesilmelerde cihazların zarar görmesi kullanım ömürlerinden düşebilir. Bu yüzden cihazlar için UPS kullanımları önemlidir. En önemli özelliği şebeke enerjisi üzerinde meydana gelen ani değişiklikler frekans ve gerilimde standart bir enerji akışı üretmesidir. Aynı zamanda şebeke üzerinden enerji kesilmelerinde veri kaybetme gibi yaşanabilecek kesintilerden kurtarmaktadır.

Güç kaynakları bilgisayar sistemleri için oldukça önemli olup, bilgisayarın çalışması sırasında ihtiyacı olan tüm gücü üreterek çalışmaktadır. Bilgisayara gelen enerjiyi ayarlar ve bilgisayar üzerinde meydana gelebilecek olan arızaları önlemektedir. Güç kaynakları, bilgisayarda kullanılan güç kaynağı prizden alarak, gereken parçalarına gerektiği kadar iletir. Ana kartını ve tüm parçalarını koruyarak zarar görmemesini sağlar.

Bir yanıt yazın