Akıllı ev sistemleri

Akıllı Ev Sistemi Nasıl Yaratılır?

Akıllı ev; 1980’lerin başında ortaya çıkan ve internet teknolojisinin yaygınlaştığı 2000’li yılların sonunda popüler hale gelen bir sistemdir. Akıllı ev sistemleri aydınlatma, güvenlik, ısı, enerji ve her alanda otomatik sistemlerin kullanılması ve uyumlu olması anlamına geliyor.

Bir yazılım sayesinde genellikle akıllı telefonlarla bağlantı kuran sistemler binanızı, evinizi uzaktan kontrol etmeye olanak tanıyor.

Akıllı Ev Sistemleri Nelerdir?

Sensörler, kontrolörler ve aktüatörler ile şekilleniyor. Sensörler gün ışığı, sıcaklık ya da hareket değişikliklerini izlemeye imkan tanıyor.

Kontrolörler durumu akıllı telefon, tablet gibi aygıtları; aktüatörler ise mekannizma ya da işlev kontrolü gibi motorları ifade ediyor.

Akıllı ev otomasyonu için ev süpürgesi, akıllı çamaşır makinesi, akıllı ampul gibi teknolojik ürünlerinde öncesinde akıllı telefon ve WiFi destekli internet ağının olması şart.

  • İklimlendirme Cihazları,
  • Aydınlatma Sistemleri
  • Ev Robotları
  • Güvenlik Sistemleri
  • Sızıntı, Duman Ölçüm Sistemi
  • Çocuk Bakım Sistemi
  • Hava Kalite Kontrol Sistemi
  • Akıllı Mutfak ve Pişirme Sistemi
  • Ses ve Görüntüleme Sistemi

Gibi birçok akıllı ev sistemi konfor alanınızı genişletiyor. Özellikle yoğun çalışma nedeniyle eve vakit ayıramayan kişilerin hayatını kolaylaştırıyor.

Elektrikli Mutfak Eşyaları: İşinizi Kolaylaştıran Mutfak Aletleri

Okuduğunuzda aslında ihtiyacınız olduğunu düşüneceğiniz eşyaları bulmaya hazır mısınız? Bu bahsedeceğim ürünler ne düşünmenize sebep olacaksa olsun, eşyaların aslında size büyük bir kolaylık ve zaman kazandıracağını söyleyebilirim. Aynı zamanda dizayn kısmında da büyük bir şıklık yaratacak bu ürünler için şimdi başlayalım;

Stand Mikser

Mutfağınızın şefine hazırlanın! Boyutu biraz büyük olsa da hoş tasarımlarıyla her yere yakışan Stand Mikserler, güçlü motorlarıyla bilek gücünüzü yormadan tüm görevleri üstleniyor. Çırpma, yoğurma ve karıştırma gibi işleri halleder.

Ekmek Yapma Makinesi

Her gün sıcacık ekmeğiniz masanıza gelsin istiyorsanız işte doğru seçenek! Tamamen kendi damak zevkinize göre yapacağınız ekmeklerin o sıcacık kokusuna hemen ulaşmak çok kolay. İsterseniz glütensiz, isterseniz çavdarlı ekmek yapabilirsiniz. Küçük veya büyü boyutuna kadar sizin ayarlayacağınız sıcak ekmekler için Ekmek Yapma Makinesi her eve lazım.

Smoothie Blender

Fit kalmak isteyenler ya da kahvaltıya çok vakti olmayanların yeni gözdesi! Bu senenin gözdesi Smoothie Blenderlar en popüler mutfak eşyaları arasında. İçine istediğinizi ekleyebileceğiniz smoothieler bir o kadar da doyurucu.

Fritöz

Öncelikle kızartma tencerelerimizi bir kenara koyarak okuyalım bu kısmı. Bahsedeceğimiz bu yardımcı sana sağlıklı kızartmalar hazırlayabilir. En az yağ ile sağlıklı bir kızartma hazırlayabilmesinin yanında kavurma, ızgara gibi fonksiyonları da var. Ayrıca kızartma yaptıktan sonra oluşan o buhar ve koku ise bu makine ile yok oluyor.

Buharlı Pişiriciler

Az yağlı ve sağlıklı bir yaşama başlamak için ihtiyacın olan Buharlı Pişirici. Yemeklerini katkısız pişirebileceğin bu makineler sana mutfağında vakit de kazandırıyor. Buharlı pişiriciler ise sadece bazı sebzeler haşlayacağını düşünmemelisin. Fırınlama, kızartma, buharlı pişirme ve düdüklü de pişirme gibi özellikleri senin için hazır.

Bilgisayar Ömrü Ne Kadardır: Bilgisayarınızın Ömrünü Uzatın

Gelişen teknoloji ile artık bilgisayar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Artık iş yerlerinde her şey sistemler üzerine kurulu, internet kullanımının genişlemesi ile insanların hayatı artık internet ve bilgisayar oldu.

Bunların dışında artık günlük hayatımızda bilgisayarın yeri tartışılamaz. Bu yüzden elektronik aletlerimizin, özellikle internet kaynaklı olanların ömrünün uzun olmasını istiyoruz. Bu elektronik aletlerin en kullanışlısı da tabii ki bilgisayar. Bilgisayarın ömrünü uzatmak için belirli şeyler yapabiliriz. Şimdi bir bilgisayarın ömrü nasıl uzar bakalım.

Bilgisayar Temizliği

İlk olarak hayatın tamamı bir düzenden ibarettir. Düzen başarı ve rahatlık getirir, bilgisayarınızın içinde de ister istemez tozlar birikebilir ya a kırıntılar düşebilir. Bu yüzden belli sürelerde kontrol edip, temizlemekle bilgisayarın ömrünü uzatmak için iyi bir yoldur.

Bilgisayar Anti Virüs Programları

Her bilgisayarda mutlaka olması gereken şeydir. Bu programlar bilgisayarın virüs korumasını sağlar ve etkilenmesine izin vermez. Böylelikle donanımsal olarak bilgisayarınızı tehlikeye atmak zorunda kalmadan rahatlıkla kullanırsınız.

Dizüstü/Laptop İçin Soğutucu

Isınmasını engellemek için kullanılan soğutucu fanlardan mutlaka dizüstü bilgisayarınıza almalısınız. Çünkü özellikle dizüstü bilgisayarlarınızda bu sorunu yaşamanız kaçınılmaz. Isındıkça da ömrünü kısaltabilirsiniz.

Bilgisayar Güç Kaynakları

Bilgisayar çalışır haldeyken aniden fişini çekme ve kapanma gibi durumlarda bilgisayarınız zarar görür. Elektrik kesintileri gibi durumlarda a ani kapanmalar bilgisayarın ömrünü kısaltabilir. Bu sebeple UPS güç kaynakları kullanarak bilgisayarınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın bozulmaması adına bu önemli cihazlardan biridir.

Bilgisayarınızı Darbelere Karşı Koruyun

Bilgisayarlar hassas cihazlardır. Dışarıdan alacakları bir darbe için dikkatli olunmalıdır. Dizüstü bilgisayar içinde düşürme çarpma gibi durumları yaşanmamasına özen gösterilmelidir.

Aslında bunları göz önüne alarak bilgisayarınıza özenle bakmak onun ömrünün uzun olmasına yardımcı olur.

UPS Kesintisiz Güç: Kesintisiz Güç Kaynağı

Zamanın günden güne geçtiği ve teknolojinin bizi sürekli şaşırttığı bu dönemlerde ondan uzak kalmak çok zor. Özellikle işleri bununla ilgili olanlar için elektriğin kesilmesi o anın durması anlamına gelir. Peki bunun kolay bir yolu var. UPS Kesintisiz Güç Kaynağı nedir diyorsanız;

Şebeke sistemleri üzerinden enerji sağlayarak herhangi bir elektrik sistemi ve elektronik cihazın enerji akışını sağlamaya çalışan araçtır. Şebeke üzerinde meydana gelebilecek olan tolerans dışı düşük ya da yüksek enerji akışında düzenleme yapar. Düzenleme yaparak kesilmesini önler ve cihazların durumdan etkilenmemesini sağlar. Elektronik cihazların, ani elektrik kesintilerinde zarar görememesini sağlamak için kesintisiz güç kaynakları çoklukla tercih edilir. Özellikle hassas cihazlar için kullanılması gerekir.

UPS Güç Kaynakları Çeşitler Nelerdir?

Line-Interactive UPS, Online UPS, Off-Line UPS olarak üç şeklildedir.

Line-Interactive UPS; şebeke üzerinden gelen elektrik varsa şebekeyi ayarlayarak yüke vermektedir. Şebeke kesildiği anda kesintisiz güç kaynağı moduna geçerek, kısa süreli besleme yapan bir modeldir.

Online UPS; elektriğe uygun olan değerler üzerindeyse elektriği doğrudan şebekeye bağlamaktadır. Fakat değerlerde farklılık olduğu sırada kesintisiz güç kaynağından beslenerek çalışan bir UPS modelidir.

Off-Line UPS; şebeke elektriği üzerinden daima kesintisiz güç kaynağı alarak, şebeke gerilimi var ise akülerini şarj ederek kullanım imkanı sunan bir çeşididir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayar ya da bilgisayar sistemlerinde tercih edilmektedir. Çevresel birimler gibi elektronik cihazların ve sistemlerin bulunduğu alanlarda, kesintisiz güç kaynakları sağlıklı bir şekilde çalışmalarını sağlamaktadır. Ani kesilmelerde cihazların zarar görmesi kullanım ömürlerinden düşebilir. Bu yüzden cihazlar için UPS kullanımları önemlidir. En önemli özelliği şebeke enerjisi üzerinde meydana gelen ani değişiklikler frekans ve gerilimde standart bir enerji akışı üretmesidir. Aynı zamanda şebeke üzerinden enerji kesilmelerinde veri kaybetme gibi yaşanabilecek kesintilerden kurtarmaktadır.

Güç kaynakları bilgisayar sistemleri için oldukça önemli olup, bilgisayarın çalışması sırasında ihtiyacı olan tüm gücü üreterek çalışmaktadır. Bilgisayara gelen enerjiyi ayarlar ve bilgisayar üzerinde meydana gelebilecek olan arızaları önlemektedir. Güç kaynakları, bilgisayarda kullanılan güç kaynağı prizden alarak, gereken parçalarına gerektiği kadar iletir. Ana kartını ve tüm parçalarını koruyarak zarar görmemesini sağlar.

Akıllı Robot Süpürge: Evinizin Yeni Asistanı

Sizi yormadan evinizi temizleyecek akıllı robot süpürgeler hakkında merak ettikleriniz, almanız gereken robot süpürge nasıl olmalı gibi soru işaretleriniz varsa işte cevapları burada!
Günümüzde çoğu insan yoğun bir tempoda gününü geçiriyor. Rutin işleri kolaylaştıracak teknolojik ürünler arayarak birazcık olsa rahatlamak istiyorlar. Bu yüzden ev, ofis ya da gününüz nerede geçiyorsa o alanda kullanılan teknolojik aletler akıllı ve gözde ürünlerin başında geliyor. Yaşam alanınızı temiz tutmak için olmazsa olmaz eşyalardan biri süpürge. Tozları ortadan kaldıran ve aslında temizliğin en önemli kısmı olan süpürge işleminde de yeni gelişmeler kendini göstermeye başladı. Robot süpürge ismini mutlaka duymuşsunuzdur, akıllı süpürgeler sizi yormadan mobil uygulamalarla kontrol edilebiliyor.
Tam otomatik olan akıllı süpürgelerin kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Robot süpürge alırken tercih etmeniz gerekenler neler biliyor musunuz?
Biz sizin için derledik toparladık akıllı süpürge tercih ederken nelere dikkat etmelisiniz göz atalım;

Akıllı Süpürge’de Dikkat Edilmesi Gerekenler
1) En çok merak edilen robot süpürgelerin hangi zeminlerde kullanıma uygun olduğudur. Robot süpürge kullanımında en çok dikkat edilmesi gerekende budur. Bazı robot süpürgeler sert zeminlerde daha iyi sonuç vermesine rağmen birçoğu da halı kullanıma uygundur.
2) Kullanım alanı halı olan robot süpürgelerde dikkat edilmesi gerekilen bir diğer özellik aşılabilir engel yüksekliğidir. Evinizde kalın halılar kullanıyorsanız, aşılabilir engel yüksekliği olan modelleri tercih etmeniz daha doğrudur.
3) Robot süpürgelerin çoğunda paspas özelliği de bulunur. Robot süpürge alırken buna da dikkat etmeniz gerekir. Süpürdükten sonra paspas işinizi de kolayca halledilebilir.
4) Kullanıldığı alanı tanıma ve haritalama özelliği de bulunan bu araçlar, kullanım bölgesini ve etrafını ezberleyerek dolaşabilir. Şarjı bittiğinde şarjını doldurup kaldığı yerden devam edebilir.