Bilgisayar Ömrü Ne Kadardır: Bilgisayarınızın Ömrünü Uzatın

Gelişen teknoloji ile artık bilgisayar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Artık iş yerlerinde her şey sistemler üzerine kurulu, internet kullanımının genişlemesi ile insanların hayatı artık internet ve bilgisayar oldu.

Bunların dışında artık günlük hayatımızda bilgisayarın yeri tartışılamaz. Bu yüzden elektronik aletlerimizin, özellikle internet kaynaklı olanların ömrünün uzun olmasını istiyoruz. Bu elektronik aletlerin en kullanışlısı da tabii ki bilgisayar. Bilgisayarın ömrünü uzatmak için belirli şeyler yapabiliriz. Şimdi bir bilgisayarın ömrü nasıl uzar bakalım.

Bilgisayar Temizliği

İlk olarak hayatın tamamı bir düzenden ibarettir. Düzen başarı ve rahatlık getirir, bilgisayarınızın içinde de ister istemez tozlar birikebilir ya a kırıntılar düşebilir. Bu yüzden belli sürelerde kontrol edip, temizlemekle bilgisayarın ömrünü uzatmak için iyi bir yoldur.

Bilgisayar Anti Virüs Programları

Her bilgisayarda mutlaka olması gereken şeydir. Bu programlar bilgisayarın virüs korumasını sağlar ve etkilenmesine izin vermez. Böylelikle donanımsal olarak bilgisayarınızı tehlikeye atmak zorunda kalmadan rahatlıkla kullanırsınız.

Dizüstü/Laptop İçin Soğutucu

Isınmasını engellemek için kullanılan soğutucu fanlardan mutlaka dizüstü bilgisayarınıza almalısınız. Çünkü özellikle dizüstü bilgisayarlarınızda bu sorunu yaşamanız kaçınılmaz. Isındıkça da ömrünü kısaltabilirsiniz.

Bilgisayar Güç Kaynakları

Bilgisayar çalışır haldeyken aniden fişini çekme ve kapanma gibi durumlarda bilgisayarınız zarar görür. Elektrik kesintileri gibi durumlarda a ani kapanmalar bilgisayarın ömrünü kısaltabilir. Bu sebeple UPS güç kaynakları kullanarak bilgisayarınızın zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Bilgisayarınızın bozulmaması adına bu önemli cihazlardan biridir.

Bilgisayarınızı Darbelere Karşı Koruyun

Bilgisayarlar hassas cihazlardır. Dışarıdan alacakları bir darbe için dikkatli olunmalıdır. Dizüstü bilgisayar içinde düşürme çarpma gibi durumları yaşanmamasına özen gösterilmelidir.

Aslında bunları göz önüne alarak bilgisayarınıza özenle bakmak onun ömrünün uzun olmasına yardımcı olur.